Новини  
Реєстри  
Терміни  
Закачка  
Гостьова  
 
   
 

Оборонні
Оборонні пам'ятки широко представлені в Україні земляними валами, замками, фортецями тощо. Із зрозумілих причин, на жаль, майже не збереглися дерев'яні оборонні споруди, яких в Україні було дуже багато (наприклад, дерев'яні замки і городища часів Київської Русі, козацькі фортеці та ін.). Такі пам'ятки можемо побачити тільки у вигляді реконструкцій. Разом з тим, на Західній Україні можемо бачити дерев'яні оборонні дзвіниці.
Загалом, оборонні культові споруди є дуже цікавим прошарком пам'яток: це церкви і дзвіниці, костели, синагоги. Естетика таких споруд своєрідна, сувора. Буремні часи примушували будівничих зосереджуватися не на тонкому декорі і вишуканих формах, а на потовщенні стін, зміцненні їх потужними контрфорсами, наданні вікнам форми бійниць, а дзвіницям - сторожових веж.
Замок-фортеця в м. Ужгород
Вежа Корнякта в м. Львів
Ставка Гітлера 'Вервольф' в смт. Стрижавка

Культові
Культові споруди зводили для релігійних потреб, які в минулому були значно актуальнішими. Православні і греко-католики будували церкви, католики - костели, іудеї - синагоги, мусульмани - мечеті тощо. Такі пам'ятки в Україні дуже широко представлені. На жаль, збереглося дуже мало пам'яток поганських культів.
Іноді споруди змінювали «користувачів» у різноманітних комбінаціях: костели ставали мечетями, церкви - костелами і навпаки. У випадках часткового перебудування таких пам'яток можемо бачити нашарування в них різних архітектурних підходів. Більш негативно на збереженість пам'яток впливала втрата культового статусу. Найбільших масштабів це набуло за радянських часів, коли в культових спорудах влаштовували стайні, склади, спортзали, музеї і т. і. Однак, найгірше явище тієї епохи - масове знищення культових пам'яток (часто світового значення).

Громадські
Багато споруд було збудовано для суспільного користування. У них містилися органи влади (ратуші, думи), різноманітні установи (наприклад, поштові), освітні та наукові установи (школи, університети, бібліотеки, музеї, обсерваторії), заклади культури (театри), вокзали і багато інших.
Площа ринок в м. Львів
Залізничний вокзал в м. Львів
Ратуша в м. Бучач

Житлові
Чи не найраннішою з усіх є функція житлового помешкання. Різноманітні житлові будинки, келії, бурси, особняки, палаци, готелі, прибуткові будинки збереглися у великій кількості.

Виробничі
Споруди, зведені з метою виробництва, промислу або обробки, відносимо до виробничих. Спектр наявних пам'яток цього типу також дуже широкий: від кузень і млинів, зведених народними майстрами, до величезних промислових комплексів, заводів, електростанцій тощо.

Службові
Споруди, значення яких в комплексі пам'яток є переважно допоміжним, відносимо до службових. Сюди належать, наприклад, комори, льохи, склади, брами тощо.

Поховальні
Маємо в Україні масу пам'яток культу поховання. Це, в першу чергу, кладовища, окремі могили і склепи, і найдавніші із збережених - кургани. Поховання різних релігійних конфесій часто мають свої характерні риси; багато пам'яток є справжніми витворами мистецтва.

Пам'ятник
Пам'ятні знаки, стели, барельєфи і, врешті-решт, пам'ятники, споруджені на честь якоїсь події, особистості, дати чи явища завжди використовувалися суспільством для культурологічного або ідеологічного впливу, формування колективної пам'яті і свідомості. Внаслідок буремної історії України маємо багато випадків «перекваліфікування» пам'ятників, а, точніше, постаментів, які в різний час несли на собі зовсім різні символи.

Садово-паркові
Природні умови України сприяли створенню садово-паркових комплексів, найчастіше поруч із садибою представників заможного прошарку населення. Протягом XVII-XIX ст. такі комплекси створювалися майже по всій території сучасної України (окрім степової зони). Велика частина парків дійшла до нас у здичавілому вигляді, однак є і виключення, які приваблюють велику кількість туристів.
Високий замок в м. Львів
Ландшафтний парк в с. Рай

Природні
У цей розділ включаємо нерукотворні пам'ятки, створені самою природою: печери, вікові дерева тощо.
Кришталева печера в с. Кривче
Чортів камінь в смт. Підкамінь
Запорізький дуб в м. Запоріжжя

Інші
У цей розділ потрапили пам'ятки, які важко віднести до якогось із попередніх.